1

Téma: Baskytara po domácku?

Jako proč ne?  Třeba TONY je důkazem, že když se fortel a um spojí, jde všechno.

   Proč jsem to téma nakousl. Když k nám jezdí vnouček a já zrovna třeba trénuju, tak se vždy motá okolo a zkouší druhou basu, no, když je ve stojánku, tak by na ni mohl hrát jako na klasickou basu :-)  Jsou mu teprve tři roky.
   A tak jsem přemýšlel, zda by nešlo něco vyrobit. Začal jsem u basových ukulele, pořizovací cena "na zkoušku" nepřijatelná. Pak jsem pokukoval dle rady z jedné anglické stránky po stavebním kitu na 3/4 kytaru. Ale to je sestava vysloveně na kytaru a nejen že bych toho hromadu nepoužil, ale musel bych dělat komplet i nový pickguard a do toho se mi upřímně moc nechtělo a cena takových kitů se pohybuje od 3 500,- výš - tedy takové, které by se mi líbily.

No a zatím poslední vize je taková, že bych sehnal Stagg J200( třeba tady http://hudebnisvet.cz/staggj200sbelektr … m=referral ), 1/2 dětskou kytaru, pickguard by měl jít jednoduše upravit, vyměnil bych kobylku, upravil hlavu a vyměnil ladící mechaniky a asi bych trošku poupravil šířku krku, tedy zůžil ho nepatrně u hlavy a tedy celý částečně opracoval. Původních 6 otvorů v hlavě bych zalepil a hlavu znovu předýhoval. No a samozřejmě jiné snímače a pasivní elektroniku. Tak takovou mám zatím poslední představu. Vthledem k tomu, že se dá bazarová koupit okolo 2 000,- měl bych se tak do 3 500,- vejít.

A co vy? Máte nějaké zkušenosti? Nebo si myslíte, že je to celé blbost?

2 Naposledy upravil: Tony17 (27.1.2021 21:05:23)

Re: Baskytara po domácku?

Ahoj Vláďo. Díky tedy za uznání. Dobře to píšeš. Vše jde jen když je chuť a taky trochu fortele. Ta předělávka je dobrý nápad. Teď zrovna mám v rukách starou gibsonku a přemýšlím taky o předělávku na basu. Jenže mám k dispozici jen torzo těla. Takže si krk musím vyrobit sám. Tak tím pádem můžu víc improvizovat. Co se týče ukubasy, tak se mi taky líbila a tak jsem si ji vyrobil. Když to tak vezmeš tak v bazaru koupíš ukulele tak za 600. Předěláš vlastně jen mechaniky, ty stojí teď tak 700, předzesilovač s kobylkovým snímačem tě vyjde tak na 400 a nejvíc stojí struny a ty vychází tak na 1000, tak jsi vlastně zase přes 2500. Ale můžu dodat že ta ukubasa má velice pěkný zvuk. Už z důvodu, že jsou na ni teflonové struny kde E je tak o síle 5mm, tak zní jako kontrabas. Tak se měj a přeji zdar ve tvém tvoření. Vnouček bude mít určitě velkou radost. Zdravím Tony.
P.S. Posílám Ti na email fotky mého tvoření, nevím jak to vložit do příspěvku.

Ještě tady odkazy: https://www.muziker.cz/cherub-gu-3-ukul … amp-system
                            https://kytary.cz/daddario-ej88ub/HN155629/
Pokud nakupuješ z Wishe tak tam mají levné mechaniky. U nás už stojí okolo 1000
                            https://www.wish.com/search/baskytara%2 … ;share=web

Tony17

3

Re: Baskytara po domácku?

Díky za reakci Tony
Zatím to mám ve fázi úvah, ale prostě mě to láká to zkusit. U té Uke basy mě trochu odrazoval ten kobylkový snímač, ale asi to bude fungovat, jak píšeš. Já hlavně nemám moc odborných truhlářských zkušeností, tak si myslím, že tu úpravu krku a hlavy bych mohl dát, nějaké vybavení má syn.
A hlavně teď nemám moc na investice, momentálně mi dělají dvě korunky na zuby :-) no a manželka provozuje hospodu, tak jsme tak nějak trochu ve výpadku příjmů :-)
Ale s tou myšlenkou už si pohrávám déle a pokud půjde vše podle mých představ, mohl bych se do toho zkusit pustit ve druhé polovině roku. Uvidím.
Jinak díky za odkazy a za obrázky. Je to hezká práce.

Ještě bych se zeptal, pouštět se do toho nebudu, ale zjímá mě to, jak osazuješ, rozměřuješ prašce? Někde jsem viděl výkres a míry a je to poměrně přesná záležitost.

Ahoj Vláďa

4 Naposledy upravil: Tony17 (29.1.2021 20:40:53)

Re: Baskytara po domácku?

Ahoj Vláďo. Ta předělávka z dětské kytary je celkem dobrý nápad, jen naviděl jsem na stránkách jakou má menzuru. Tady je však jeden problém co se týče strun. S tím se potýkám i já s těmi menšími menzuramy. Je to dané tím, že když je máš menší a aby jsi docílil stejného lazení, tak ty struny by měli být silnější. Já sám při výrobě uku basy jsem použil předepsané ale teflonové struny kde E struna je tlustá asi 5 mm. Pokud to osadíš kovovými, tak budeš pro E muset použít, podle mého názoru asi tak 120. U klasické 34" což odpovídá 864 mm je to asi 105. Ale určitě se ti doma válí struny tak to můžeš zkoušet. Dál bych tu kytárku přepražcoval na větší velikost drátů. Co se týče snímače tak u těch menších nástrojů používám snímač na kytaru, který je krytovaný obyč. chrom. plechem a ten mi ten zvuk struny přenese i když je struna mimo středového válečku. Co se týče nultého pražce, tam bych ho koupil pro basovou kytaru. Ten rozdíl mezi basou a kytarou je jen asi 1-2mm. Kobylku osadíš na basovou kytaru a tam to u krku taky neřeš. Je to zase stejná rozteč strun. U kytary je to asi 12 mm a u basy je to 20 mm. Tak když to spočítáš tak si u obou kobylek na zhruba 60 mm. Jen bych to taky udělal tak jak píšeš. Zakolíkovat otvory po mechanice a vyvrtat nové díry na basovou rozteč a předýhovat, nebo přelepit celou hlavu celuloidem horní stranu. Spodní osadíš mechanikou a moc to vidět nebude. Já ty celuloidy kupuji tady i kobylky a nultý pražce taky. http://www.bachmusik.com/kytarovy-hardw … amp;page=2  Co se týče menzury tak je sice na to výpočet, ale už si ho nepamatuji, věděl jsem to jen přibližně, ale je to na netu a je tam kalkulačka kde ti vypočítá jakoukoli menzuru co si zadáš. Vložíš tam počet pražců délku menzury a ono ti to vyběhne.Řežu to pilkou z Lídlu, ona je i Japonská, stojí okolo dvou tisíc a v tom Lídlu 250Kč. Jedná se o sílu pilky asi 04 mm. Tak se měj krásně a tady je ten odkaz na kalkulačku. Zdraví Tony.
https://www.stewmac.com/FretCalculator

Tony17

5

Re: Baskytara po domácku?

Ahoj Tony

Díky za rady, uvidím, jak se s tím poperu

6

Re: Baskytara po domácku?

Tak jsem trochu pokročil v rozvahách.

Nějak tak jsem si ty dětské kytary prohlížel a aby to nebylo "hnusné" musel bych stejně předělat celé tělo. Normální kytara má vzhledem k dékce krku relativně velké tělo a kobylku má blíže hmatníku. No a kdybych poze zůžil krk, tak by to asi vypadalo jako "kočkopes".

Tedy pomalu hledám po internetu nějaké plánky na stavbu baskytar, většinou jsou placené, ale už jsem něco našel. A pokud použiji pouze kytarový krk, tak při zachování vzdálenosti kobylky mohu udělat tělo menší, aby se kobylka posunula více dozadu, tedy celé tělo komplet vyrobit a trochu si pohrát s vyvážením celé kytary. A tedy když mohu udělat menší tělo, tedy kratší celý nástroj, uvažuji o kytarovém krku 3/4 nebo rovnou 4/4

Tak to je zatím vše, až nějak pokročím, budu informovat

7

Re: Baskytara po domácku?

Ahoj Vláďo. Tak Ti ještě posílám odkaz, kde je taky něco rozepsané o stavbách kytar a baskytar. Máš pravdu, že je důležité rozměření těla a krku. Moje první chyba byla právě v tomto bodě. Při stavbě první basy  jsem si to neuvědomil, a po nějaké době jsem to předělal, protože mi ta basa padala tak zvaně na hlavu krku. Byla špatně vyvážená. Posunel jsem víc krk do těla a posunul kobylku do zadu. Tak se koukni na tento odkaz- http://www.yitars.de/home+M5d637b1e38d. … feed=atom. Když použiješ hotový krk, Záleží na menzuře. Z toho budeš vycházet Já osobně bych taky použil kytarový a podle něj vyrobil to tělo. Když si tedy vezmeš men.630 a osadíš kobylku až na konec těla, tak si zhruba na 3/4 velikosti. No a ten kytarový krk bych ani moc neřešil co se šířky týče, děti v mlatším věku, jsou totiž hodně kreativní a dokáží si lépe s prstíky poradit než mi a hlavně už já to teď poznávám sám na sobě, kdy se mi prsty nějak krátí a tloustnou stářím. Určitě jsi někdy viděl takovéto video. https://www.youtube.com/watch?v=jphm5XcBmRY. Tak zdar ve Tvém  tvoření. Tony.

Tony17

8

Re: Baskytara po domácku?

Tak, zajímavou inspiraci jsem našel na Youtube https://www.youtube.com/watch?v=_12Vs3p7bt4 je tam celkem 5 pokračování. Nicméně jedno je jisté, když to vidím, do krku se určitě pouštět nebudu :-)

9

Re: Baskytara po domácku?

Tak přátelé

Neusnul jsem, nevzdal jsem to, jenom to jde pomaleji. K dnešnímu dni mám koupený kytarový krk, je to taková levnější varianta, tak si s ním budu muset pohrát, třrba ostré hrany na okrajích pražců a tak.

Pak jsem koupil snímače, zatím nejlevnější variantu a překližku na předlohu pro obrábění těla.

Stáhl jsem si tvar baskytarového těka Jazz Bass, ten jsem si patřičně zmenšil.

Tak že se chystám nalepit předlohu na překližku, lupenkovou pilou vyříznout tvar a dobrousit. V této šabloně si rovnou připravím frézovací otvory pro snímače a pro potenciometry. Pak budu muset ještě vyrobit šablonu na vyfrézování osazení pro uložení krku.

No a pak bude trochu darda nakoupit frézy, potřebuji si udělat také desku na stůl pro upevnění horní frézy odspodu (to ještě uvidím, podle toho, jaké seženu kopírovací frézy, už budou obchody otevřené,tak to snad půjde rychleji) Také mám trochu problém s materiálem na tělo, ale zaúkoloval jsem známé truhláře, tak snad něco seženou, hlavně aby to bylo hezky proschlé.

Tak, nyní jsem asi v této fázi, viz výše. Udělám nějaké fotky a přihodím to sem.